Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że podział działki polega wyłącznie na naniesieniu kilku kresek na mapę. Oczywiście, rysunki techniczne i wyznaczanie terenów na mapie również jest częścią podziału, jednak proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany, niż ludziom często się wydaje. Jak więc przebiega podział działki?
Już na początku procedur konieczna jest, wizyta geodety na działce. Musi on bowiem, sporządzić liczne dokumenty, takie jak potwierdzenie aktu własności działki, stworzenie wstępnego projektu podziału i naniesienie go na mapę, czy też wypis działki z katastru nieruchomości. Gdy dokumentacja zostanie już przygotowana, można przejść do następujących kroków:
Oczywiście, specjalista świadczący usługi geodezyjne będzie znał wszystkie szczegóły dotyczące podziału działki.
Trzeba pamiętać, że podziału działki może dokonywać wyłącznie uprawniony geodeta. Co więcej, czynność ta nie przebiega z dnia na dzień, a wszystkie formalności zwykle trwają około 3 miesięcy. Poza tym, właściciel działki nie może dzielić jej tak, jak mu się podoba, ponieważ istnieją liczne przepisy, określające jak dzielone powinny być działki. Jeśli już o przepisach mowa, to niektóre gminy mogą mieć specjalne prawo podziału działek. Warto też wspomnieć, że do podziału działki bardzo często potrzeba zgody sąsiada.