Blog

Tyczenie budynku krok po kroku

Planujesz budowę domu? Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace ziemne, na działce musi pojawić się geodeta. Jego zadaniem na tym etapie jest wytyczenie budynku. Odpowiednie wytyczenie fundamentów jest kluczowe – powierzchnia domu musi się zgadzać z tym, co zostało przedstawione w pozwoleniu na budowę. Zastanawiasz się, jak wygląda krok po kroku tyczenie budynku?

Czytaj dalej

Jak zweryfikować stan prawny nieruchomości?

Zanim dokonamy zakupu nieruchomości, szczególnie takiej z rynku wtórnego, warto sprawdzić jej stan prawny. Dowiedz się, co zawiera się w tym terminie i w jaki sposób możemy dokonać tej czynności.

Czytaj dalej

W jakich celach tworzy się mapy numeryczne?

Mapa numeryczna to – mówiąc najprościej – mapa w formie cyfrowej, przekazująca dane dotyczące  geometrycznych oraz topologicznych właściwości danego terenu. Obsługa takiej mapy możliwa jest tylko przy użyciu komputera wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie.

Czytaj dalej

Obsługa geodezyjna inwestycji. Co obejmuje?

Wszystkie czynności, które są wykonywane przy realizowaniu wszelkich inwestycji budowlanych budownictwa ogólnego, przemysłowego czy komunikacji są nazywane obsługą geodezyjną inwestycji. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu, czym dokładnie jest geodezyjna obsługa inwestycji oraz co wchodzi w jej skład. Kiedy potrzebna jest geodezyjna obsługa inwestycji? Obsługi geodezyjnej wymagają różne inwestycje z zakresu budownictwa. Jeżeli budujemy […]

Czytaj dalej

Uprawnienia niezbędne w zawodzie geodety

Jeżeli marzy Ci się zawód geodety, to pamiętaj, że do jego wykonywania trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia. Zostały one podzielone na 7 zakresów:

Czytaj dalej