Rola i zadania geodety w trakcie budowy domu

Osobami najczęściej korzystającymi z usług geodezyjnych bez wątpienia są ludzie inwestujący w budowę domów oraz pracownicy firm budowlanych. Wkład geodetów w prace budowlane jest niezmierzony, a eksperci często podkreślają, że budowa domów bez ich asysty byłaby praktycznie niemożliwa. Jakie prace dokładnie wykonuje geodeta na placu budowy?

Co robi geodeta na budowie?

Choć geodeci często oferują bardzo szeroki zakres usług, to przy budowie domu ich obowiązki najczęściej ograniczają się do trzech zadań. Mowa tu o następujących czynnościach:

  • wyznaczenie dokładnych granic i przygotowanie mapy działki budowlanej – jest to potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę,
  • wytyczenie domu i innych budowanych obiektów na wcześniej sporządzonej mapie – bez wykonania tej czynności sporządzenie projektu budowy domu byłoby niemożliwe,
  • sprawdzenie zgodności budynku z projektem po ukończeniu prac budowlanych – robi się to nie tylko w celu zapewnienia bezpieczeństwa przyszłym mieszkańcom domu, ale również ze względu na prawo.

Tak jak widać, każda z powyższych usług geodezyjnych jest potrzebna ekipie budowlanej do podejmowania odpowiednich działań. Dlatego też geodeta powinien znaleźć się przynajmniej trzy razy na każdym placu budowy.

Prywatny geodeta, czy firma geodezyjna – co wybrać?

Choć skorzystanie z usług geodezyjnych przy budowie domu jest praktycznie obowiązkowe, to inwestorzy mają wolność w kwestii wyboru danego geodety. Mogą oni zlecić prace geodezyjnie zarówno pojedynczemu geodecie, jak i całej firmie geodezyjnej, w której skład wchodzi wielu fachowców. Ta druga opcja wydaje się być zdecydowanie lepsza, zwłaszcza w przypadku większych prac budowlanych. Dobra firma geodezyjna nie tylko wykona swoje zadanie szybciej i lepiej od jednego pracownika, ale również użyje w tym celu najbardziej innowacyjnych metod i narzędzi. Ponadto usługi geodezyjne oferowane przez takie firmy niekiedy są dużo tańsze, niż usługi prywatnych geodetów. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że cena prac geodezyjnych zależy od bardzo wielu czynników.