Zastosowanie dronów w pracach geodezyjnych

Prace geodezyjne to bardzo szeroki zakres zadań pomiarowych i obliczeniowych. Okazuje się, że do ich realizacji świetnie sprawdzają się również nowoczesne drony. Jakie prace można wykonać przy ich użyciu i jak wyglądają one od strony praktycznej? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów jeśli chodzi o specyfikę pracy tych urządzeń.

Jakie jest zastosowanie dronów w geodezji?

Urządzenia takie jak drony to statki powietrzne bezzałogowe, które sterowane są najczęściej  w sposób zdalny. W przypadku użycia nowoczesnego i przystosowanego do tego celu oprogramowania sprawdzają się również w geodezji. Ich zastosowanie w tej dziedzinie pozwala m.in. na:

  • łatwiejsze aktualizowanie map terenowych,
  • przeprowadzanie pomiarów gruntów,
  • opracowywanie ortofomap,
  • opracowywanie spisów gruntów,
  • wykonywanie opisów ukształtowania terenu.

Oczywiście, aby móc wykonywać jakąkolwiek z tego typu czynności, niezbędne jest zainwestowanie w urządzenie zgodne z obowiązującymi normami prawnymi oraz dokładne.

Jakie są zalety dronów w geodezji?

Wiemy już, jakie jest zastosowanie tego typu urządzeń. Jakie są jednak ich zalety? Okazuje się, że prace geodezyjne wykonywane przy użyciu dronów to przede wszystkim możliwość przeprowadzania pomiarów w bardzo krótkim czasie. To także oszczędność energii samych geodetów: czynność oznaczania punktów kontrolnych przejmuje bowiem za nich tego typu sprzęt i to bez rezygnacji z dokładności, dzięki wysokiej rozdzielczości zdjęć gwarantowanych przez takie urządzenia.

Drony służą również w trudniejszym terenie. Często zdarza się, że dotarcie człowieka do pewnych miejsc jest skomplikowane i właśnie wtedy doskonale sprawdzają się niezawodne oraz nowoczesne drony.

Jeśli szukasz firmy specjalizującej się w zakresie geodezji, to koniecznie sprawdź naszą ofertę. Działamy na terenie całego kraju, realizując różnego rodzaju usługi geodezyjne dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Gwarantujemy sprawne podejście do realizacji, a także profesjonalną pomoc w wymaganym zakresie.