Obsługa geodezyjna inwestycji. Co obejmuje?

Wszystkie czynności, które są wykonywane przy realizowaniu wszelkich inwestycji budowlanych budownictwa ogólnego, przemysłowego czy komunikacji są nazywane obsługą geodezyjną inwestycji. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej temu, czym dokładnie jest geodezyjna obsługa inwestycji oraz co wchodzi w jej skład.

Kiedy potrzebna jest geodezyjna obsługa inwestycji?

Obsługi geodezyjnej wymagają różne inwestycje z zakresu budownictwa. Jeżeli budujemy dom, chcemy rozebrać starą nieruchomość, postawić dobudówkę na swojej działce, przygotować projekt zabudowy działek, wykonać uzbrojenia podziemne, wybudować obiekt drogowy, handlowy, biurowy, mieszkalny czy sportowy, to z pewnością będziemy potrzebować obsługi geodezyjnej. Wsparcie geodezyjne jest konieczne dla zdecydowanej większości inwestycji budowlanych i jest niezbędne na różnych etapach realizacji danej inwestycji.

Na czym polega obsługa geodezyjna inwestycji?

Obsługę geodezyjną inwestycji można podzielić na kilka podstawowych etapów.

Pierwszym z nich są wszelkie prace przygotowawcze. Na początku geodeta wytycza działki przeznaczone pod zabudowę i zajmuje się aktualizacją terenów przeznaczonych na prace budowlane. Pomoże także podczas załatwiania wszelkich formalności związanych z prawym aspektem prowadzonej inwestycji. Przygotuje dokumentację do uzyskania WZZiT i pozwolenia na budowę, opracuje i stworzy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, przygotuje wszystkie dokumenty branżowe oraz pomoże dobrać korzystną lokalizację i będzie pośredniczył w jej zakupie. 

Drugim etapem jest organizowanie procesu inwestycyjnego i kontrola prac wykonywanych podczas budowy. Geodeta najpierw przygotowuje dokumentację realizacyjną, pomaga w organizacji wszystkich wykonawców inwestycji oraz ich zaplecza sprzętowo-materiałowego, a następnie (już podczas budowy) wielokrotnie sprawdza czy budowane obiekty są usytuowane zgodnie z planem zagospodarowania działki, projektem i pozwoleniem na budowę. 

Trzecim etapem jest końcowy odbiór inwestycji. Geodeta przygotowuje dokumentację odbiorową oraz pomaga w otrzymaniu wszystkich uzgodnień, a także pozwoleń na użytkowanie nowego obiektu.