Zadaniem geodety jest wykonywanie pomiarów działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowy, a także przygotowywanie pomiarów i danych, niezbędnych do tworzenia ewidencji gruntów czy opisów terenu. Geodeta wykonuje mapy do celów projektowych, pomiary inżynierskie w budownictwie oraz sporządza dokumentację terenową niezbędną do zagospodarowania terenu. Jakich narzędzi potrzebuje?
Urządzenie służy do wykonywania dokładnych pomiarów kątów poziomych i pionowych, umożliwiając określenie umiejscowienia względem siebie różnych punktów terenowych. Dzięki niemu możliwe jest również mierzenie odległości między wskazanymi obiektami.
Często widywany żółty osprzęt, osadzony na trójnożnym statywie. Służy do wykonywania pomiarów wysokości i różnic między dwoma punktami w terenie, co ułatwia przedstawienie form jego ukształtowania. Optyczne lub laserowe urządzenia mogą być wyposażone w szereg udogodnień, np. pilot czy zestaw akumulatorów.
Urządzenie pomaga w ustalaniu współrzędnych ruchomych i nieruchomych punktów terenu czy obliczaniu odchyleń od przebytej drogi przez sygnał radiowy. Zaletą odbiornika jest możliwość używania go w każdych warunkach pogodowych i terenowych.
To urządzenie podobne do tachimetru, również służące do pomiarów pionowych i poziomych kątów. Podobnie jak tachimetry, mogą być optyczne lub laserowe, wyposażone we wskaźniki czy dwustronne wyświetlacze. Ze względu na pyłoszczelność i wodoodporność, często wykorzystywany przy trudnych warunkach atmosferycznych.
To prosty przyrząd laserowy, używany nie tylko przez geodetów, ale także popularny w branży projektowej i budowlanej. Dzięki niemu można dokładnie zmierzyć żądane odległości bez konieczności przemieszczania się w celu sprawdzenia wymiarów „po drugiej stronie”.